Dijital Reklam Nedir?

Hayatımızda ve Dünya’da her şey hızla yenilenip değişiyorken pazarlama ve reklam stratejilerinin aynı kalması tabii ki beklenemez. Sanayi sektöründeki işletmelerimizin büyük çoğunluğu bu alandaki değişim ve yenilenmenin farkına vararak reklam ve pazarlama faaliyetlerine dijital reklamcılığı da ekliyor. Bu mecraları etkin biçimde kullanmayan sanayiciler için üzülerek söylemekteyim; sosyal medyayı kullanan rakipleriniz karşısında işiniz çok zor olacak. Dinamik bir yapının hâkimiyetini sürdürdüğü rekabette; ürün, fiyatlar ve kalite arasında çok uçuk farklar görünmemekte. Bu nedenle üretilen veya satılan ürün fark etmeksizin müşteriyi beklemek yerine müşteriye ulaşmanın mecburiyet haline geldiğini görmemiz gerekmekte.

Dijital Reklam Nedir?

İnternet reklamcılığı veya İnternet pazarlaması olarak da adlandırılır. Dijital reklam firmaları müşterilerinize tanıtımınız ve reklamlarınız için internet ortamını kullanmaktadır. Özellikle sosyal medya, arama motorlarında online reklam, mobil ve masaüstü siteleriniz için banner olarak farklı tekniklerde içerik yayınlama şekillerindendir.

Piyasaya sunulan reklamlar genellikle hedef kitlenin beğenisine sunulur, ardından gelecek olan tepkilere göre sunum yapılmaktadır. Okuyan kişi sayfayı kapattığında ve izleyici kişi kanalı değiştirdiği zaman reklam izleme görevleri tamamlanmış olur. Böylece reklamın da ömrü bitmiştir. Günümüzde reklam satın alma işlemleri ile siteye yönlendirmeler yapılması gayet etiktir fakat birçok firma botlarla siteye yönlendirme yapıyor ve bu da haleye girmektedir.

Dijital Reklamlara Nasıl Yaklaşmalı?

Dijital reklamlar izlediğimiz herhangi bir video sırasında ya da herhangi bir sitede aniden karşımıza çıkmaktadır. Bu reklamların kullanımını arttıran fakat bir yandan da taciz olarak sayılabilecek durumlardandır. Bakıldığı zaman hiçbir firma müşterilerinin bulmasını ve sıkılmasını istemez. Çünkü sıkılan müşteri firmayla bağlantısını şakrarmış isteyecektir. Önemli olan dijital platformları en iyi şekilde kullanabilmektir. Dijital reklamcılığı sağlayan ve bu alanda kullanılan şeylerden birisi d Google AdWords uygulamasıdır. Bu sistem ile reklamlar verilebilir ve markalaşma süreci hızlanır. Eğer güçlü bir firma ise ve kurumsal ise firma dijital reklamlar firmayı ileriyle götürecektir. Kişiler araştırmalar sonucunda firmalarına en uygun olan ortalı ya da haber sitesini firmanız için bulunacaktır. Doğru bir çalışma ile firmalar kendilerini ileriye taşıyabilmektedir.

İşini hakkını vererek yapan bir dijital reklam ajansı bu alanda kullanılması gereken araç ve gereçleri sağlayan son kişidir ve her şeyi kontrol altına alan da budur. Ancak eğer küçük ya da orta halli bir işletmezseniz tüm alanlarda aktif olmanın mali yük çok fazla olacağından yapılması gereken şey belirli bir alana yönelmek olacaktır. Kendimize odak bir hedef belirlemeli ve yapacaklarımızı planlayıp ona göre adım atmalıyız. Öncelikle dijital medyada hangi alanda yer almalısınız ona karar vermelisiniz. Hayatımızda ve dünyada her şey hızla yenilenip değişiyorken pazarlama ve reklam stratejilerinin aynı kalması tabii ki beklenemez. Sanayi sektöründeki işletmelerimizin büyük çoğunluğu bu alandaki değişim ve yenilenmenin farkına vararak reklam ve pazarlama faaliyetlerine dijital reklamcılığı da ekliyor.

Bu mecraları etkin biçimde kullanmayan sanayiciler için üzülerek söylemekteyim; sosyal medyayı kullanan rakipleriniz karşısında işiniz çok zor olacak. Dinamik bir yapının hâkimiyetini sürdürdüğü rekabette; ürün, fiyatlar ve kalite arasında çok uçuk farklar görünmemekte. Bu nedenle üretilen veya satılan ürün fark etmeksizin müşteriyi beklemek yerine müşteriye ulaşmanın mecburiyet haline geldiğini görmemiz gerekmekte.

Dijital reklam firmaları; müşterilerinize tanıtımınız ve reklamlarınız için internet ortamını kullanmaktadır. Özellikle sosyal medya, arama motorlarında online reklam, mobil ve masaüstü siteleriniz için banner olarak farklı tekniklerde içerik yayınlama şekillerindendir. Bunun yanıtını elbette sektörünüz, bütçeniz ve stratejileriniz verecektir. Zira; dijital medyada var olmak ve rakiplerinizden daha da ön plana çıkmak istiyorsanız dijital reklam mecralarında aktif bulunmanız gerekecektir. Bu da doğal olarak doğru bir strateji ve bütçe planlamasından geçecektir. Dijital reklamcılık için çok fazla bütçeniz yok ancak maksimum fayda almak istiyorsanız kuşkusuz ki kapalı devre reklam ekranları gibi reklam mecralarına yönelmeniz en doğrusu olacaktır. Reklamo TV olarak bizler siz değerli işletmelerin bütçelerinden tasarruf ederek en iyi şekilde reklam yapabilmelerini amaçlıyoruz. Bu nedenle, dijital medya seçerken Reklamo TV’yi de dijital reklam stratejilerinize almanız gerektiğini tekrar tekrar hatırlatmak isteriz. Her gün binlerce kişiyle etkileşim kuran Reklamo TV kapalı reklam ekranları ile her an ölçülebilir sonuçlar elde edebilir ve dilediğiniz şekilde kampanyalarınızı yürütebilirsiniz.