Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, özellikle teknolojinin çok hızlı geliştiği bu dönemlerde, elektronik ortam sayesinde ürün ve hizmetlerin tanıtılma fırsatı kazanıldığı ve de geleneksel pazarlama yöntemine göre çok daha fazla avantajlı olduğu bir pazarlama yöntemidir. Bir firma ya da markanın dijital ortamlardaki pazarlama sürecine verilmiş olan isimdir. Teknolojinin hayatımızın merkezinde olduğu günümüzde, en gelişmiş ve en yeni yöntem açık pazarlama yöntemidir. Büyük verimler alınan bu pazarlama yöntemi dijital kanallar (sosyal medya vs.) kullanılarak yapılmaktadır. En önde gelen dijital kanallar internet, sosyal medya uygulamaları ve de en çok kullanıcıya sahip olan mobil platformlardır.

Yapılan araştırmalar, internet kullanıcı sayısının sürekli olarak bir artışta olduğunu söylemektedir. Hemen hemen her insanın bir şekilde internet ve platformları ile bağlantısı bulunuyor. Örneğin Türkiye’nin %50 kısmından fazlası aktif olarak internet kullanmaktadır. Sadece Türkiye sınırlarında bu kadar çok internet kullanıcısı olması, günümüzde satış yöntemlerinin neden değiştiğinin ve neden büyük kısmının dijitale dönüştüğünü göstermektedir. E-ticaret ve mobil pazarlama, güncel olarak tüketiciler tarafından alternatif yöntemleri seçer ve ürünün satışını gerçekleştirir. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla daha günceldir ve günümüz dünyasına yani yenidünyaya daha kolay uyum sağlıyor. Dijital pazarlamayı önemsemeyen, bütçe ayırmayan, büyük ve rota ölçekli işletmeler satış konusunda rekabette, pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşebiliyor. Dijital pazarlama ve dijital kanallar ile yani internet sayesinde, sosyal medya aracılıklarıyla firmanızı göz önüne çıkarıp, sahip olduğunuz markanızı daha da tanıtabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede müşteri ilişkileriniz sistematik bir hale gelir.

Dijital Pazarlamanın Günümüzdeki Önemi Nedir?

Dijital pazarlama günümüzde bulunan pazarların en önde gelenidir. Bu pazarlama yöntemi geliştikçe, alanda büyük değişiklikler meydana gelmeye başladı. Günümüzde de artık firmaların sahip olduğu ürünlerini ve hizmetlerini sunma yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Ürün ve hizmetlerini farklı ve hedef kitlelere ulaştırmanın en kolay yolunu buldular. O yol da işte dijital pazarlamadır. Bu alan o kadar büyük ilgi gördü ve sağladıkları avantajlar o kadar çok ki, dijital pazarlama alanında görev gören ajanslar çokça tercih edilmeye başlandı. Dijital pazarlama ile yapılan pazarlama işlemleri, geleneksel pazarlama yöntemine göre daha yaratıcı, daha etkileyici ve hedef kitleye daha kolay ulaşabiliyor. Hedef kitlenin belirlenmesini de hata yapılan satışlar yeni müşterinin dönüşleri belirlemektedir.

Özellikle son 5 yılda teknolojik gelişmelerde büyük artış yaşandı ve buna bağlı olarak gelişen dijital pazarlamada da büyük değişiklikler meydana geldi. Ticaret artık daha kolay ve satışlar da artık o kadar kısa yollu olmaktadır. Doğru müşteriye ulaşmanın en önemli etken olduğunun farkında olan pazarlama işlerinde bulunan kişiler, bu bilinçlenme ile doğru araştırmalar ve de doğru yöntemler ile birlikte doğru müşteriye ulaşmaya çalışmaktadır. Kısacası söyleyecek olursak, doğru pazarlama yapmanın yolu doğru müşteriye ulaşabilmektir. Doğru müşteriye ulaşmanın yolu da doğru pazarlama stratejisi uygulayabilmektir.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılmaktadır?

  • Web sitelerde
  • Sosyal platformlarda, sosyal medya uygulamalarında,
  • Blog yazılarında ya da içeriklerinde,
  • Online olarak yapılan PR çalışmalarında,
  • Markaların değerini gösteren ve onu anımsatan logo gibi sembollerde,
  • Etkileşimi sağlayan araç gereçlerde.

Dijital Pazarlamanın En Temel Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama onlarca farklı avantaja sahiptir ve de bazı avantajları var ki onlar hep en temel faydalardan sayılıyor. Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya oranla daha maliyetsiz ve daha kısa zamanlı, net sonuçlara sahip olmaktadır. Analizle reklamlarınız ölçebilir ve faydalarını arttırabilirsiniz.

Dolmuş içi reklam ve otobüs içi reklam hizmetleri ile Reklamo TV, geleneksel televizyon reklam mecralarını, dijital dünyaya entegre ediyor. Her an ölçülebilir, kontrol edilebilir ve yönetilebilir dijital reklam mecrası olan kapalı devre reklam ekranları, Reklamo TV ile oldukça uygun fiyatlara temin edilebiliyor. Bizler, gerek Reklamo TV reklam ekranlarına ev sahipliği yapan firma ya da kişilere kazanç vaat ederken hem de ajanslara, müşterilerine daha çok faydalı olma şansı sunuyoruz. Buna ek olarak da yine ürününü ya da kendi hizmetini tanıtmak isteyen firma- işletmelere de düşük bütçelerle kendini binlerce kişiye ulaştırma şansı veriyorken dijitalde her an kontrol edebildiği bir reklam mecrası sunuyoruz.